12 Ekim 2009 Pazartesi

Çeyrek Avrupa Turu-2

BRÜKSEL 2.GÜN:
     Biz Brüksele bir arkadaşımızla gitmiştik.Bizi Brükselde,o arkadaşımızın arkadaşı olan,Mahmut bey gezdirdi.günlerden pazar olması sebebiyle iş açısından bir engeli yoktu ama eşini ve iki çocuğunu bizim için bırakmış oldu.buradan ona tekrar teşekkür etmek istedim.Sabah erkenden uyandık kahvaltımızı ettik.Mahmut bey bizi aldı ve ATOMİUM denen yapıyı gezdirmeye götürdü.


ATOMİUM
      Atomium, 1958 yılında Expo '58 fuarı için yapılmış Belçika'nın Brüksel şehrinde bulunan bir anıt bina.
André Waterkeyn tarafından tasarlanmış.102-metre (335-feet) yüksekliğinde , dokuz çelik kürenin birleştirilmesi ile oluşmuş. Hücrenin kristal yapısının 165 milyon kez büyütülmesinden esinlenmiştir.
       Küreler 12 boru ile birbirine bağlanmış ve yürüyen merdivenlerle fuar hollerine geçiş yapılmıştır. En yüksekteki küre Brüksel'in panoramik görüntüsüne hakim. Her küre 18 m çapında. 2008 yılında 3 küre ziyarete kapatılmış,diğerlerine yürüyen merdivenlerle ulaşılabilmekte. Dikey yönde hareket eden asansörler ise oldukça hızlı hareket etmekte. (5 metre/sn)
En üstteki kürede eğer rezervasyon yaptırırsanız yemek yiyebileceğiniz  bir restoran var.


        Atomiumun hemen yanında yer alan Mini Europe.Atomuimun en üstteki küresinin penceresinden resmini çektik.
            Mini Europe,Avrupanın simgesi haline gelmiş 300den fazla yapının minyatürü var.(1:25 ölçekli).


AB PARLEMENTO BİNASI

GRAND PLACE

ARENA
Mini Europe'un girişi kişi başı 12 euro
   .Mini Europe gezisinden sonra ,Oyma ahşap ön cephesinin tamamı sahngaydan getirilen PAVİLİON CHİNOİS'u (çin pavyonu)görmeye  gittik.


PAVİLİON CHİNOİS
Kral Leopold tarafından yaptırılan Asya tarzı binada şu anda çin seramikleri kolleksiyonu sergileniyormuş.fakat biz vakitsizlikten içeri girip gezemedik.


TOUR JAPONAİSE
Tour Japonaise,Parisli mimar ALEXANDER MARCEL tarafından tasarlanmış ve inşaa edilmiş.Çin Pavyonundan bir tünelle ulaşılan bu binada şu anda Japon sanateserleri sergilenmekte.


PARC DU CİNQUANTENAİRE'DEKİ ZAFER TAKI
Kral 2.Leopold tarafından ulusal gurur için yaptırılmıştır.Anıtın güney kanadında MUSEE DU CİNQUANTENAİRE adlı tarihöncesi zamanlardan günümüze  kadar gelen tarihi ve sanatsal elişleri kolleksiyonu var.Müzenin devamında ise 450 den fazla aracın sergilendiği autoworld var.Sergide Başkan Kennedy'nin 1963 yılında Berlin'i ziyareti sırasında kullandığı Cadillac da bulunmakta.Kuzey kanatta ise MUSEE ROYAL DE L'ARMEE ET D'HİSTORİRE MİLİTAİRE (silah ve askeri tarih müzesi) bulunmakta.Üç müzenin de girişi paralı.


NAMUR
Namur kalesinden şehrin görünümü.Belçikadan 150 km uzaklıktaki Namur iki ırmağın kesiştiği noktada kurlmuş.Ortaçağdan kalma kalesi 135 metre yükseklikteki bir tepenin üzerinde yer almakta.buradn bütün şehrin panaromik manzarasını seyredebilirsiniz.Kalede harika el yapımı parfümler satan bir yer var.

Kale gezisinden sonra nehrin kenarına indik bir banka oturduk ve buraya özgü aromalı çileklerden yiyerek yorgunlumuz attık.daha sonra otelimize dönmek üzere yola koyulduk.yolda otobandan çıkıp bazen köy yollarına girdik.o evler bahçeler inanılmaz güzellikte ve düzenli.Belçikanın şehir merkezleride çok güzel ama köylerine öyle çok gıbta ettim ki anlatamam.


    Brüksel'e vardığımızda saat 11 i geçiyordu.Uzun ve yorucu bir gün olmuştu.Hemen dinlenmek üzere odalarımıza çıktık.Ama doğrusu benim Gran Place son bir kere daha gidesim vardı.Battal'a umutsuzca sordum. Madem çok istitorsun hadi gidelim dedi fakat o yorgunluğun üzerine hakikaten fazla geldi.


                                             ST-JACQUESUR COUDENBERG KİLİSESİ
Geri dönüşte otelimize kendimizi zor attık.Böylece Brüksel gezimizi sonlandırmış olduk.Sabah erkenden kalkıp Paris'e gitmek için yola koyulacağız.

Hiç yorum yok: