2 Temmuz 2008 Çarşamba

TATİL GÜNLÜĞÜ 3
CUNDA ADASI

Tesadüf eseri geldiğimiz cunda adasını eşim ve ben çok beğendik.Cunda adası ayvalık merkeze 8 km mesafede bulunmakta.Ayvalıka 1964 yılında yaptırılan bir köprüyle bağlanmış köprünün girişine türkiyenin ilk boğaz köprüsü diye yazıyor .Cunda adasında sahilde özellikle akşamları yürümek çok keyifli.Bu yürüyüş esnasında sahil boyunca dizilen lokantaların vitrininde bulunan balıklar ve zeytinyağlılar kelimenin tam anlamıyla mükemmeldi. kabak çiçeği dolması,Hindiba, turp otu, arapsaçı, istifno gibi Ege otlarından yapılan yemekler her zaman bulunmamakla birlikte bulunduğu takdirde mutlaka denenmesi gereken lezzetler. papalina adlı adaya özgü bir balık çeşidi var.Battal ve dayımlar pek beğenmediler ama ben sevdim.
Adanın sembollerinden biri de Taşkahve 70 yıllık geçmişe sahip olan bu kahve hala tıklım tıklım dolu .biz sakızlı ve karadutlu dondurmasına bayıldık her akşam otelden taşkahveye gidip dondurma yiyorduk.Taşkahve yüksek duvarları ,eskilerden kalma mobilya ve aksesuarlarıyla da tarihi dokusunu korumuş.

Buraya gelipte meşhur ayvalık tostunu yemeden gitmek olmaz.Adanın çevresi çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrili dolayısıyla sokak aralarında da bir sürü zeytinyağı satışı yApan dükkan var.biz tercihimizi özgün den yana kullandık.

DESPOT EVİ
Taksiyarhis KilisesiARA SOKAKLAR
TAŞ KAHVEDEN GÖRÜNTÜLER

Posted by Picasa

Hiç yorum yok: